Güven ve Dostluğun adı “Garnet”

Güven ve Dostluğun adı “Garnet”

Ferhan Kızıler şahin

Ferhan Kızıler şahin

VOIR Magazin Köşe yazarı
Columnist for VOIR Magazine.

Langantique &Estate Jewelry garnet yüzük
Gizemli bir çekiciliği olan değerli taşlara sahip olmak istemişlerdir. Doğumdan itibaren bedenimizle ruhsal ve zihinsel olarak bağlantı kurduğumuz değerli taşlar, kalbimize ve ruhumuza hitap eder. Kendimize uygun değerli taşları seçip mücevher, takı veya süs objesi olarak bedenimizde veya bulunduğumuz ortamda kullanmak vereceği pozitif enerjiler ve fiziksel yapıları itibariyle size iyi gelecektir. Ocak ve Şubat aylarının taşları Garnet ve Ametist taşıdır.
gem garnet stone

Kırmızı garnetler, insan doğasını güçlendiren ve canlandıran ilhamın
doğum taşları olarak bilinir…
Ocak ayının doğum taşı olan Garnet taşı, bir nar tanesinin rengine ve şekline benzediği için Latince ‘granatum yani “tohum” anlamına gelen bir terimden türetilmiştir. Birçok farklı renkte oluşur. Mandarin Garnet’in ateş portakalı tonundan, Tsavorite Garnet’in zengin elma yeşiline, pembemsi portakaldan moromsu kırmızıya ve en yaygın olarak tanınan koyu kırmızı tonu olan Pyrope Garnet rengine kadar yirmiden fazla granat türü vardır. 1800’lerin sonlarına kadar mücevherleri süsleyen diğer renkli garnet maden yatakları keşfedildi. Mücevher ve objelerde kullanılan garnet taşı renk tonları çoğaldı.
Binlerce yıl önce, Mısır Firavunlarını kırmızı garnetler süslüyordu; Romalılar onları önemli belgeleri mühürlemek için mühür yüzüğü olarak kullandılardı. 1500’lerde,
Efsaneye göre, garnetlerin geceyi aydınlattığını ve sahiplerini kabuslardan koruduğu söylenir. Garnetler, evden uzaktaki kazalardan korunmak için gezginler tarafından taşınmaktaydı.

Seçkinliğin, Gizemin ve Gücün Simgesi ” Ametist”
Tüm çağlarda kendi etkisine hayran bırakan “ametist” gizemin sembolü olarak bilinir…


Şubatı ayını temsil eden ametist, uzun ve ilginç bir tarihe sahiptir. Mor tonuyla kraliyeti simgelediği düşünülen bu kuvars taşının birçok rengi vardır ve dünyanın birçok bölgesinden çıkartılır. Ametist, kuvars mineralinin mor çeşididir. Taşın renk tayfı, koyu erik renginden açık lavanta tonuna kadar değişebilir. Bu mor renk, oluştuğu sırada içine nüfuz eden kristal yapıdaki demir kalıntılarından kaynaklanmaktadır.

 Modern Rusya’dan antik Yunanlılara ve Romalılara kadar bu değerli taş her kültür için tonlarca sembolizme sahiptir. Ametist taşının da güç, şans ve başarı getirdiğine inanılırdı.Kraliyet rengi olarak bilinen mor, herhangi bir kral veya kraliçenin temel taşıdır. Çağlar boyunca birçok kral ve kraliçenin kişisel eşyalarında bulunmuştur. Rusya’nın Büyük Catherine’i bu güzel değerli taşa özellikle düşkündü. Yüzükler, kolyeler ve tokalardan oluşan birçok eşyaları vardı.

Aristoteles’e göre; bir peri, Şarap Tanrısı Bacchus’tan korumak için Güzel Diana’yı ametist taşına çevirmiştir. Bacchus, aşkının bir hatırası olarak taşa şarap döker ve ona bu güzel rengi verir “ diye bilinir. Eski Mısırlılar, koruyucu güçlerini savaşta veya barışta zararlardan korumak için mücevherlerde ve göğüs zırhlarında kullandılar. Kleopatra’da tanrısal fikri, ışığın ve yaşamın kaynağını simgeleyen bir figürün işlendiği bir ametist yüzüğü vardı. Roma İmparatorluğu’nun bir filozofu olan Pliny, Magi rahiplerinin, Güneş ve Ay sembollerinin Ametist üzerine oyulduğunu ve kara büyüye karşı güçlü bir tılsım haline getirdiğine inandıklarını yazmıştır.

color garnet

"The name of Trust and Friendship is 'Garnet'"

They desired to possess precious stones with a mysterious charm. Precious stones, with which we establish a connection both physically and mentally from birth, appeal to our hearts and souls. Choosing the right gemstones for ourselves and using them as jewelry or decorative objects on our bodies or in our environment can bring positive energies and physical benefits tailored to us. The birthstones for January and February are Garnet and Amethyst.

Red garnets are known as birthstones that strengthen and rejuvenate human nature’s inspiration. Garnet, the birthstone of January, is derived from the Latin term ‘granatum,’ meaning “seed,” because it resembles the color and shape of a pomegranate seed. It comes in many different colors, from Mandarin Garnet’s fiery orange tone to Tsavorite Garnet’s rich apple green, from pinkish orange to purplish-red, and the most commonly recognized dark red tone of Pyrope Garnet. There are more than twenty types of garnets. Other colored garnet deposits that adorned jewelry until the late 1800s were discovered. The color tones of garnet stones used in jewelry and objects have multiplied.

Thousands of years ago, Egyptian Pharaohs adorned themselves with red garnets, and the Romans used them as seal rings to seal important documents. In the 1500s, according to legend, garnets were said to illuminate the night and protect their owners from nightmares. Travelers carried garnets to protect themselves from accidents away from home.

The Symbol of Excellence, Mystery, and Power: Amethyst

Known as the symbol of mystery, “amethyst” has fascinated with its influence throughout the ages. Amethyst, representing the month of February, has a long and interesting history. This quartz stone, believed to symbolize royalty with its purple tone, comes in many colors and is mined from various regions worldwide. Amethyst is the purple variety of the quartz mineral. The stone’s color spectrum can range from dark plum to light lavender. This purple color is derived from iron residues in the crystal structure when it forms.

From modern Russia to ancient Greeks and Romans, this precious stone holds tons of symbolism for every culture. It was also believed that amethyst brought power, luck, and success. The color purple, known as the royal color, is a cornerstone for any king or queen. Throughout the ages, many kings and queens have had personal items containing amethyst. Catherine the Great of Russia was particularly fond of this beautiful gemstone. She had many items, including rings, necklaces, and buckles.

According to Aristotle, a fairy transformed Beautiful Diana into an amethyst stone to protect her from the Wine God Bacchus. Bacchus poured wine onto the stone as a memory of his love and gave it this beautiful color. Ancient Egyptians used amethyst in jewelry and breastplates to protect their protective powers from harm in war or peace. Cleopatra had an amethyst ring with a figure depicting a divine idea symbolizing the source of light and life. Pliny, a philosopher of the Roman Empire, wrote that Magi priests believed that symbols of the Sun and Moon were carved into amethyst and made it a powerful talisman against black magic.

Share(Paylaş):

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

On Key

Related Posts

Yenilikçilik ve Güvenilirligin İzinde 50 Yıl

Gençoglu Grup’un is hayatındaki serüveni, kuyumculuga tutkuyla baglı iki kardes Ilyas ve Naim Gençoglu’nun sektörde iz bırakmayı amaçlayan ticari girisimiyle, 1974 yılında Kapalıçarsı’da açtıkları ilk

Besay

The Show Must Go On  (Gösteri Devam Etmeli)

Her şeye rağmen Besay yine en yeni tasarımlarını fuar alanına taşıyor. Besay’ın müşterileri yeni sezon öncesi tecrübeli markanın en yeni tasarımlarını fuar alanında görecekler. İstanbul

THEONE3D(NOKTA MODEL) SEKTÖRE HIZLI GİRDİ

THEONE3D, Kuyumculuk Sektörü İçin İki Yeni 3D Yazıcı Reçinesi ve Devrimsel Bir 3D Yazıcı Modelini Piyasaya SürdüPiyasaya yeni giriş yapan THEONE3D, kuyumculuk teknolojilerinde yenilikçi çözümler