“Sanayi imarı olmayan arsada atölye bloğu yapmayız!”

Gençoğlu Grup, Elmas Kule Etap 2’yi Satışa Çıkardı…

Geçtiğimiz sene satışa çıkardığı Elmas Kule projesini, kendilerinden beklenen değişiklikleri de yaparak çok hızlı şekilde satmayı başaran Gençoğlu Grup, gelen yoğun talep doğrultusunda bitişik arsayı da satın alarak, ilk projeye entegre şekilde dizayn ettiği yeni projesi “Elmas Kule Etap 2” için start verdi. Kendileriyle bu konuda yaptığımız röportajda detayları konuştuk…

2.Etap nasıl gündeme geldi? Bize biraz projeden bahseder misiniz?
İlk projede önceliğimiz sektöre katkı sağlayacak, yeni bir soluk katacak, standart üzeri atölye alanları oluşturmaktı ve bu doğrultuda bizden bekleneni en iyi şekilde verebildiğimizi düşünüyoruz. Yeni projemizi ise tamamen gelen talepler ve birincil ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturduk. Özellikle Kapalıçarşı ve Kuyumcukent’te ihtiyaç duyulan ufak metrekare ihtiyacını karşılayacak şekilde, 50’şer metrekarelik birleşebilir nitelikte atölye alanları tasarladık. Bu sayede her firma kendi ihtiyacını karşılayacak metrekareyi satın alma lüksüne sahip oluyor. Yaklaşık 12 metre derinliğe sahip atölyelerin tamamı, minimum 4 metre dış cephe genişliğine sahip. Dış cephesi ve açılır camı olmayan tek bir bağımsız bölümümüz yok. Firmalar, 1’den fazla sayıda bağımsız birim satın alımı yaptığı takdirde, derinlik aynı kalmakla birlikte cephe her ekstra adette 4’er metre büyümüş oluyor. Tavan yüksekliğinin ise net 4 metre olarak tasarlanması, atölyelerdeki çalışma ortamlarının ne denli ferah olacağının bire bir göstergesi.
Teknik olarak ilk proje ile benzer şekilde geliştirdiğimiz sistemlere ek olarak; ısıtma ve soğutma sistemi de burada ekstra hizmet olarak sağlanacak. Bu projemizde de VIP ve personel girişlerini, garaj ve yukarı sirkülasyon asansörlerimizi ayrı ayrı tasarladık ve tüm atölyelere özel otopark alanları tahsis ediyoruz.

Özellikle güvenlik konusunda danışmanlık almışsınız, bunun detayları nedir?
Grubun proje geliştirme aşamasında en çok üzerinde durduğu, üst seviyede önem verdiği ve danışmanlık aldığı konulardan birisi “Güvenlik”. Sektörün getirdiği hassasiyetleri göz önüne alınarak, projenin en dış noktasından güvenlik sağlanmaya başlıyoruz. Birbirine entegre iki bloğun bulunduğu alanın bahçesine dahi girmek için öncelikle 4 ayrı güvenlik noktasından “birincil güvenlik sistemi”nden giriş sağlanması gerekiyor. Blok içi geçişlerde ise “ikincil güvenlik sistemi” devreye giriyor, metal dedektörü ve X-Ray cihazlarıyla kontroller sağlanıyor. Genel olarak ise tüm bina ortak alanları, çevresi ve giriş – çıkışları yüksek çözünürlüklü ve gece görüş özellikli kamera sistemleriyle 7/24 izlenip kayıt altına alınıyor.

Satışta istediğiniz talebe ulaşabildiniz mi?
Birinci projede oluşan satış ivmesini bozmamak için öncelikle ön talep sistemini devreye soktuk. Projemiz hazır olduktan sonra da 20 Şubat itibariyle de aldığımız bu ön talepleri satış aşamasına geçirmeye başladık. 2 haftalık süreç içerisinde projemizin yaklaşık olarak %50’lik kısmını satmayı başardık. Mart fuarında ise bir kampanya düzenleyerek açık satış aşamasına geçmiş olacağız. Fuarın Buyers Lounge sponsoru olarak katıldığımız fuarda, ilgisi ve ihtiyacı olan firmalar, ana fuayede kuracağımız standa satış ekibimize ulaşıp, daha detaylı bilgi alabilirler.

İlk projeniz olan A Blok’ta yerleriniz kaldı mı?
A Blok’ta zemin kat üzerinde yer alan ve sonradan 110, 136, 149 metrekare net alanlar şeklinde bölümlendirdiğimiz tüm bağımsız bölümlerimizi aynı dönem içerisinde yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde satmıştık. Zemin ve alt katlarında yer alan büyük birimleri de sonradan ayrı bağımsız bölümler haline getirdik ve bunlarında yaklaşık olarak yarısını sattık. A Blok yıl sonunda teslim olacağı için kısa süre içinde kullanım ihtiyacı olan firmalar talep gösteriyor. Özetle projenin %5’lik kısmı için satış hala devam ediyor diyebiliriz.

Sizden sonra aynı ada üzerinde atölye üretimi yapmak isteyenler olmaya başladı, bu konudaki düşünceniz nedir?
Biz yaklaşık 45 yılımızı sektöre vermiş bir grubuz, dolayısıyla sektör adına düşünmek ve koşulları buna göre düzenlemek zorundayız. Kuyumcukent, Vizyonpark ve bizim Elmas Kule arsalarımız tamamen “küçük sanayi” imarına sahip. Çevredeki diğer alanlar ise “ticaret” veya “ticaret / hizmet” imarlı ve bu imara sahip alanlar atölye olarak değil, ofis olarak tasarlanır. Atölye olarak kullanılmak istenirse kesinlikle çalışma ruhsatı alamayacaklardır. İsteyen firmalar bunun teyidini Bahçelievler Belediyesi Ruhsat Müdürlüğü’nden alabilirler.
Biz Gençoğlu Grup olarak kesinlikle “sanayi imarlı” olmayan arsalarda atölye bloğu yapıp sektördeki imalatçıyı zor duruma sokmayız.

Tel: +90 212 652 20 20
E-Mail: iletisim@elmaskule.com
Web: elmaskule.com
İnstagram: instagram.com/elmaskule
Facebook: facebook.com/elmaskule