Rota Gold 50. yılını kutluyor!

Bilezik Üretiminde Yarım asırdır faaliyet gösteren Rota Gold her zaman koleksiyonlarıyla ilgi çekici bir firma oldu.50.Yılına özel Yepyeni tarzıyla logosunu da güncelleme kararı aldı

Son yıllarda yapmış olduğu koleksiyonlarla klasik bilezik algısını yıkıp, bileziği genç jenerasyona sevdirmeyi amaçlayan Rota Gold, bu hedefine adım adım yaklaşıyor. Bu yıl 50. yılını kutlayan Rota Gold’un dünden bu güne uzanan hikayesini, son koleksiyonlarını ve hedeflerini Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Yılmaz anlattı…

iç kuşkusuz ki bir firma için yarım asırlık bir geçmiş başarılı bir yönetim gerektirir. Bu yıl 50. yaşınızı kutluyorsunuz. Dünden bugüne Rota Gold’un yolculuğunu anlatır mısınız?
1970 yılında Yılmaz Kuyumculuk adıyla sektöre adım attık. İlk olarak ufak bir atölye ile başladığımız bu yolda ana karakter olarak bilezikle beraber, zincir ve alyans da ürün yelpazemizde bulunuyordu. 2001 yılından itibaren firmamıza getirmiş olduğumuz CNC makinesi ile birlikte vizyonumuzu ve bakış açımıza yenilikler katarak rotamızı tam anlamıyla yeni ismimizle beraber tamamen bileziğe çevirdik. Bu noktadan sonra bilezikte devrim yaptığımıza inanıyorum. Farklı bir makineyle birlikte farklı modeller ortaya çıkarmaya başladık.
Dümende yaklaşık 12 yıldır ben varım. Babam Eyüp Yılmaz’dan 2008 yılında dümeni devraldım. Getirmiş olduğumuz CNC makinesiyle birlikte aslında sektörde tatlı bir rekabet ortamı da sağlamış olduk. Bununla beraber hiçbir zaman AR-GE ve pazarlama çalışmalarımızı durdurmadık. Her sene üstüne koymaya çalışarak hizmet vermeye çalıştık. 2008 yılından bu yana da sürekli yeni modellerle birlikte hem kendimizi hem de sektörü aşmaya çalıştık. Rota Gold olarak bilezikte denenebilecek en mükemmel tarzları denedik ama bilezik sonuçta klasik bir tasarım etrafında döner. Bu noktada yeni bir vizyonla yolumuza devam etmeye başladık. Bileziği genç jenerasyona daha fazla nasıl sevdiririz, daha fantazi hale nasıl getiririz diye yola çıkarak 2 yıl önce Istanbul Jewelry Show’da Retro Luxury Koleksiyonuyla ürünlerimizi renklendirerek hedef kitlemizi etkilemeyi başardık.
Anadolu’dan bu koleksiyona nasıl bir ilgi oldu?
Sonuçta bilezik takı olma özelliğinin yanı sıra önemli bir yatırım aracı olarak da önem taşıyor. Sektör olarak genele baktığımızda hizmet ettiğimiz kitle ve sektörün kalkınmasının en büyük payı Anadolu kadınlarına aittir. Anadolu’da da altın önemli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Ancak artık Anadolu kadını da takıda tasarıma bakıyor. Amacımız tüm kadınların tarzına hitap edecek tasarımlar geliştirmek.Bu noktadan yola çıkarak bizde ana tarzımızı ve ürünlerimizi geliştirerek koleksiyonumuzu oluşturduk ve bunu başardığımıza inanıyorum.
2020 yılı da baba mirası olan Rota Gold’un 50. yılı. Ulaştığımız nokta oldukça mutluluk verici. Bu 50 yıl boyunca yanımızda olan, bize destek olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Bu seneki koleksiyonumuzu 50. yılımıza özel, hem geçmişten günümüze gelinen süreci anlatan, hem de modern tasarımları yansıttığımız ürünlerden oluşturduk. Yine mega bileziklerimiz, renklendirdiğimiz ajdalarımızı, modernize ettiğimiz 3’lü burmalarımızı koleksiyonumuzda kullandık. Amacımız tam anlamıyla bir retro koleksiyon oluşturup modern bir tarzla hedef kitlemize sunmak.
Firmanız adına yapmış olduğunuz bir yenilik de logo değişikliği oldu. Sizi bu değişime yönlendiren nedenler nedir?
Daha kurumsal, güçlü ve karakterli durabilmek adına böyle bir karar aldım. Sonuçta logo bir firmanın duruşunu ve ağırlığını yansıtır. Logomuz güzel bir elbiseydi biz de bu elbiseyi daha şık hale getirerek Rota’ya giydirme kararı aldık. Logomuzda altın rengi ile siyah rengini kullanarak bir bütünlük oluşturduk ve markamızı en iyi şekilde temsil edecek olan tasarımı hazırladık.
Koleksiyonunuz için özel bir çekim gerçekleştirdiniz. Koleksiyon çekiminizin detaylarından ve konseptinizden bahsedebilir misiniz?
Çekimlerimiz Beykoz Kundura Fabrikası’nda gerçekleşti. Gayet güzel ve renkli bir çekim gerçekleştirdik. Çekimimizde yeni ürünlerimizin yanı sıra Retro Luxury ürünlerini de kullandık. 50. yılımıza uygun olarak retro konsepti ile yaptığımız çekimde, ürünlerimiz, kostümler ve modeller bir bütün oluşturdu. Çekimimizde bileziğin modern bir takı olduğunu kanıtladık. Her sene farklı tarz ve konumdaki kadınların bileziği kullanabileceğini göstermeye çalışıyoruz.
Ürünlerinizin tarzını nasıl anlatırsınız?
Ürünlerimizin gösterişli, modern ve hafif olmasına dikkat ediyoruz.
Tüm dünya aylardır korona virüs ile mücadele ediyor. Korana virüsün etkileri kuyumculuk sektörüne nasıl yansıdı?
Global anlamda yaşanan birçok olay altın fiyatlarına yansıyor. Dolayısıyla bazı sektörler bu gibi durumlarda sekteye uğrar, ardından stabil duruma geçilince tekrar hareketlenme yaşanır. Bu bir döngüdür. Bu gibi durumlarda da altın fiyatlarında artış yaşanıyor. Düğün sezonu satışları da bu durumdan etkilendi elbette ancak biz alım gücünü artırıcı ürünlerimizi piyasaya sunarak halkın bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.