Mücevher Antalya’ Kaya Belek Palazzo’da Parladı…

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve uluslararası alanda sektörü buluşturan Jewellery Antalya rekor katılımla başladı. Dünya mücevher sektörünün, en verimli alım heyeti etkinliği haline gelen Jewellery Antalya’da 80 Türk mücevher firması ürün ve hizmetleriyle katıldı. Jewellery Antalya, 65 ülkeden 612 firma adına 1350 katılımcı ile geçen seneki katılımcı sayısının üzerine çıkarak rekor tazeledi. Açılışa katılan Antalya Valisi Hulusi Şahin, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın ve Yönetim Kuruluyla beraber katılımcı firmaları ziyaret etti. Jewellery Antalya’nın, İstanbul’daki fuardan farkının verimliliği olduğunun altını çizen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın; “Antalya muhteşem, havası, doğası güneşi buraya katılan alım heyetlerini de mutlu ediyor. Sınırlı sayıda firmayı kabul edebildiğimiz alım heyeti etkinliğimize stand başına 15 alıcı geldi; bu fuar istatistiklerinin çok üzerinde. Konforlu bir ortamda alıcılarımızla daha etkili iletişim kurabiliyoruz. Bu da etkinliğimizi arttırıyor. Geçen sene ocak ayındaki alım heyeti etkinliğimiz yıl boyu bize enerji verdi. Bu sene de gerek nisan ve ekim fuarlarımız gerekse yurtdışındaki büyük fuarlara milli katılımlarımızın etkisini güçlendirecektir.” diye konuştu. Antalya’da Kaya Palazzo’da 5-8 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Jewellery Antalya’ya katılan mücevher firmalarının zorlu küresel rekabette üstün performans gösterdiğini ve her biri ile gurur duyduklarını anlatan Yakın şöyle konuştu: “Biz yeni firmalarımız da ihracata başlasın, herkes daha çok ihracat yapsın istiyoruz. Küresel rekabet koşullarına uygun koşullar sağlandığı sürece mücevher ihracatından ortalama 5 USD/gr kar elde ediyor ülkemiz. Bugün Türkiye değil dünyada pek çok ülkenin ihracat kg ortalaması 5 Dolar değil; yani bin misli kazandırıyoruz ülkemize. Hükümetimiz, Merkez Bankamız, Bakanlarımız, bürokratlarımız da sağ olsunlar bu zorlu dönemde bizi dinliyor, sorunlara çözüm bulmak için çaba sarf ediyorlar. Aslında en zor kısmını geçtik, biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Kısa süre içinde üreticilerimiz uluslararası rekabet edebilecekleri fiyatlarla altın, gümüş alabilecekler.” Türk mücevher üreticilerine ve uluslararası büyük alıcıları Antalya’da buluşturan Jewellery Antalya, 8 Ocak Pazartesi günü son bulacak.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve uluslararası alanda sektörü buluşturan Jewellery Antalya rekor katılımla başladı. Dünya mücevher sektörünün, en verimli alım heyeti etkinliği haline gelen Jewellery Antalya’da 80 Türk mücevher firması ürün ve hizmetleriyle katıldı.

Jewellery Antalya, 65 ülkeden 612 firma adına 1350 katılımcı ile geçen seneki katılımcı sayısının üzerine çıkarak rekor tazeledi.
Açılışa katılan Antalya Valisi Hulusi Şahin, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın ve Yönetim Kuruluyla beraber katılımcı firmaları ziyaret etti. Jewellery Antalya’nın, İstanbul’daki fuardan farkının verimliliği olduğunun altını çizen Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın; “Antalya muhteşem, havası, doğası güneşi buraya katılan alım heyetlerini de mutlu ediyor. Sınırlı sayıda firmayı kabul edebildiğimiz alım heyeti etkinliğimize stand başına 15 alıcı geldi; bu fuar istatistiklerinin çok üzerinde. Konforlu bir ortamda alıcılarımızla daha etkili iletişim kurabiliyoruz. Bu da etkinliğimizi arttırıyor. Geçen sene ocak ayındaki alım heyeti etkinliğimiz yıl boyu bize enerji verdi. Bu sene de gerek nisan ve ekim fuarlarımız gerekse yurtdışındaki büyük fuarlara milli katılımlarımızın etkisini güçlendirecektir.” diye konuştu.


Antalya’da Kaya Palazzo’da 5-8 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen Jewellery Antalya’ya katılan mücevher firmalarının zorlu küresel rekabette üstün performans gösterdiğini ve her biri ile gurur duyduklarını anlatan Yakın şöyle konuştu: “Biz yeni firmalarımız da ihracata başlasın, herkes daha çok ihracat yapsın istiyoruz. Küresel rekabet koşullarına uygun koşullar sağlandığı sürece mücevher ihracatından ortalama 5 USD/gr kar elde ediyor ülkemiz. Bugün Türkiye değil dünyada pek çok ülkenin ihracat kg ortalaması 5 Dolar değil; yani bin misli kazandırıyoruz ülkemize. Hükümetimiz, Merkez Bankamız, Bakanlarımız, bürokratlarımız da sağ olsunlar bu zorlu dönemde bizi dinliyor, sorunlara çözüm bulmak için çaba sarf ediyorlar. Aslında en zor kısmını geçtik, biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Kısa süre içinde üreticilerimiz uluslararası rekabet edebilecekleri fiyatlarla altın, gümüş alabilecekler.”
Türk mücevher üreticilerine ve uluslararası büyük alıcıları Antalya’da buluşturan Jewellery Antalya, 8 Ocak Pazartesi günü son bulacak.

Jewellery Antalya Sets Record with 612 Companies from 65 Countries and 1350 Buyers

Shining Bright: The Success of Jewellery Antalya 2024
Jewellery Antalya, organized by the Jewellery Exporters’ Association, has sparked optimism for the 2024 performance of jewellery exports. Burak Yakın, the President of the Jewellery Exporters’ Association, expressed confidence that exceeding the projected export goals for 2024 is achievable if the government takes necessary steps to address the sector’s challenges. Now in its fourth year, Jewellery Antalya, a globally renowned event bringing together the international jewellery industry, began with a record-breaking number of participants. Eighty Turkish jewellery companies showcased their products and services at the event, which saw a remarkable increase in attendance, with 612 companies from 65 countries represented by 1350 participants. Antalya Governor Hulusi Şahin, along with Burak Yakın, President of the Jewellery Exporters’ Association, and the Board of Directors, visited participating companies during the opening. Highlighting the event’s productivity compared to similar fairs in Istanbul, Burak Yakın stated, “Antalya is magnificent, and its atmosphere, nature, and sun make attending buying delegations happy. We had 15 buyers per stand at our buying delegation event, surpassing typical fair statistics. We can communicate more effectively with our buyers in a comfortable environment, enhancing the success of our event. The buying delegation event last January gave us energy throughout the year. This year, our national participation in major international fairs in April and October, as well as abroad, will strengthen the impact of our presence.” Jewellery Antalya, held at Kaya Palazzo in Antalya from January 5th to 8th, showcased the outstanding performance of participating jewellery companies in the challenging global competition. Yakın expressed pride in the Turkish jewellery manufacturers, stating, “We want our new companies to start exporting, and we want everyone to export more. We provide conditions suitable for global competitive conditions, and our country earns an average of $5 USD/gram from jewellery exports. Today, not only in Turkey but in many countries worldwide, the average export price per kilogram is not $5; we are contributing a thousandfold to our country. Our government, our Central Bank, our Ministers, and our bureaucrats listen to us and make efforts to find solutions to problems in these challenging times. In fact, we have overcome the most difficult part; we just need to be a little more patient. Soon, our producers will be able to buy gold and silver at internationally competitive prices.” Jewellery Antalya, bringing together Turkish jewellery producers and international buyers, will conclude on Monday, January 8th.