Kapalıçarşı’nın Yaşayan İnsan Hazineleri, koruma altına alınıyor

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kapalıçarşı’nın Yaşayan İnsan Hazineleri (Zanaatkarlar Kapalıçarşı’da) projesi için İSTESOB merkez binasında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından geliştirilen ve İstanbul Kuyumcular Odası’nın proje ortağı olduğu Yaşayan İnsan Hazineleri bilgilendirme toplantısına İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Yönetim Kurulu Üyesi Hraç Arslanyan, İSTESOB Genel Sekreteri Ömer Demir, İKO Genel Sekreteri İsmail Kalafat, İKO Başkan Danışmanı Ali Ramazan Şanto, İSTESOB Eğitim Müdürü Lütfi Demir ve Proje Koordinatörü Semra Yıldız katıldı. 

Projenin amacı, dünyanın en eski çarşısında sanatlarını icra eden kuyumcu ustalarının çalışmalarını, yeni nesil tasarımcılarla bir araya getirilerek yenilik ve yaratıcılık alanında bilgi ve deneyimlerinin paylaşımına katkı sağlamak. Proje kapsamında Kapalıçarşı’da yaşayan insan hazineleri olarak vasıflandırılan 45 ustanın isimleri, çalışma adresleri ve atölyeleri listelenecek. Belirlenen 45 ustanın hayat hikayesi, usta-çırak öğreti anlayışı, eserleri, çalışma alanlarının video, fotoğraf ve yazı olarak kayıt altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılacak. 

Ayrıca, proje kapsamında İstanbul ve genelinde lise ve üniversitelerin değerli taş ve maden işlemeciliği bölümünde öğrenim gören 300 öğrencinin atölye ortamında ustalarla bir araya gelerek bilgi birikimi aktarılmış olacak.