VOIR

CAN TOSUN’dan Açıklama:”CVD Pırlantalar Doğal Pırlantanın Yerini Alamaz!”

Can Tosun

CAN TOSUN “Ülkemizde başlayan CVD pırlanta satışlarının doğal pırlanta satışlarına olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum. 40 yıldan fazla bir süredir pırlanta işindeyim. Yıllar önce zirkon geldi pırlantayı durdurmadı. Sonra Mazonit geldi o da pırlantanın popülerliğini düşürmedi. CVD taşlar da belirli bir müşteri kitlesi edinecek ama doğal pırlantanın her zaman alıcısı olacaktır. Hiçbir taş milyon yılda olan pırlantanın yerini dolduramaz.”

CVD Diamond (Laboratuvar ortamında yetiştirilen pırlanta) bir diğer adıyla sentetik pırlanta son dönemde sektörümüzün gündeminde hızla yer almaya başladı. CVD üzerine ofis açıldı. Çeşitli mağazalar CVD taşlı takılar son tüketiciye sunmaya başladı. ABD’de geçtiğimiz yıl CVD’nin mücevher piyasasından ciddi bir oranda pay aldığını biliyoruz. Bu önemli konuda yaklaşık 40 yıllık tecrübesiyle, sektörümüzün kıymetli değerli taş eksperi, Elit Diamond firma sahibi Can Tosun’un görüşlerini aldık. Tosun; CVD pırlantanın net bir şekilde CVD olarak belirtildikten sonra hatta sertifikalandırıldıktan sonra satılmasında hiçbir sorun olmadığını, bütçesi pırlantaya yetmeyen bir kitlenin CVD Pırlanta alımı yapabileceğini söyledi. Meslek hayatında yıllar içinde zirkon, mazonit gibi taşların ilk piyasaya çıkış anına şahitlik ettiğini, bu taşların ilk çıkarken pırlantanın yerini doldurma iddiasıyla öne sürüldüğünü kaydeden Can Tosun; “Tabi ki pırlanta her zaman kendi konumunu korudu ve kendine has alıcı kitlesinin ilgisini hiç kaybetmedi. Zirkonun da mazonit taşının da alıcısı oldu. Şimdi gündemde CVD var. CVD’de bir Pazar oluşturacak ama ben özellikle ülkemizde doğal pırlanta satışlarına olumsuz bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Doğal olmayan hiçbir şey doğal olan kadar kıymetli ve cazip olamaz” diye konuştu. Ülke insanımızın yapı itibariyle bir şeyin orjinali varken onun sahtesine, doğal olmayanına uzun soluklu ilgi göstermediğini, geçmiş yıllardan çeşitli örneklerle sunan Can Tosun; “Bir tarafta yüzbinlerce yılda yer altında oluşan, hikayesi olan pırlanta var bir tarafta da 8-9 saatte ortaya çıkan sentetik, pırlantaya birebir benzeyen bir taş var. CVD’nin piyasada artmaya başladı. Hem kuyumcu dostlarımızı hem de son tüketiciyi mücevher alırken çok daha bilinçli ve kontrollü bir ticaret yapmaya davet ediyorum. Özellikle sertifikalı ürün alımı konusunda daha fazla ısrarcı olalım” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Statement from CAN TOSUN: “CVD Diamonds Cannot Replace Natural Diamonds!”

CAN TOSUN: “I don’t believe that the sales of CVD diamonds, which have started in our country, will have a negative impact on natural diamond sales. I have been in the diamond business for over 40 years. Years ago, zircon came, but it didn’t stop the sale of diamonds. Then came Mazonite, which also did not diminish the popularity of diamonds. CVD stones will also acquire a certain customer base, but there will always be buyers for natural diamonds. No stone can replace the natural diamond, which takes millions of years to form.”

CVD Diamonds (diamonds grown in laboratory settings), also known as synthetic diamonds, have rapidly become a topic of discussion in our industry recently. Offices specializing in CVD have opened, and various stores have started offering jewelry with CVD stones to consumers. We are aware that CVD took a significant share of the jewelry market in the US last year. To gain insights into this important issue, we consulted with Can Tosun, the esteemed gem expert of our industry with nearly 40 years of experience and the owner of Elite Diamond. Tosun stated that there is no issue with selling CVD diamonds as long as they are clearly identified as CVD and even certified. He mentioned that those whose budgets may not afford natural diamonds could opt for CVD diamonds. Tosun recalled witnessing the emergence of stones like zircon and mazonite over the years, noting that they were initially touted as replacements for diamonds but never managed to overshadow the appeal of natural diamonds, which maintained their distinct position and continued to attract their unique audience. He emphasized, “While CVD will create a market of its own, I do not believe it will have a negative impact on the sales of natural diamonds, especially in our country. Nothing artificial can ever be as valuable and attractive as something natural.” Tosun also highlighted the inherent nature of our people, who typically show little long-term interest in imitations or non-natural items when the original is available, citing various examples from past years. He concluded his statement by pointing out the vast difference between a diamond formed underground over millions of years with its own story and a synthetic stone that emerges in 8-9 hours, albeit resembling a diamond. With the increasing presence of CVD in the market, Tosun urged both jewelers and consumers to engage in more informed and controlled trade practices when purchasing jewelry, particularly advocating for the purchase of certified products.
Exit mobile version