VOIR

The Show Must Go On  (Gösteri Devam Etmeli)

altın emzik

Her şeye rağmen Besay yine en yeni tasarımlarını fuar alanına taşıyor. Besay’ın müşterileri yeni sezon öncesi tecrübeli markanın en yeni tasarımlarını fuar alanında görecekler.

İstanbul Jewelry Show’a yıllardır düzenli katılan, fuar için hangi şart, hangi durum söz konusu olursa olsun her zaman özenle hazırlanan Besay; yine tüm yenilikleriyle fuar standında sevenleriyle birlikte olacak. Bu sefer İJS; çok sisli bir havada kapısını aralayacak. Altın fiyat farklılığının biz bu satırları yazarken 5000$’ı geçtiği bu günlerde, yeni tasarımlar yapmak için enerji ve moral bulmak çok kolay değil. Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya; kuyum ihracatının durma noktasına geldiğini, makas eşliğinde kapısını aralayacak olan İJS’den özellikle ihracat açısından beklentilerin en alt seviyede olduğunu, tüm olumsuzluklara rağmen The Show Must Go On diyerek yine en yeni modelleriyle fuar alanında olacaklarını söyledi. Ömer Kaya; altın fiyat farklılığının ihracat yapan firmalar açısından çok dezavantajlı bir durum ortaya çıkardığını, uluslararası rakiplerle rekabet içinde olmak isteyen Türk kuyumculuğunun eşit şartlarda mücadele ettiği zaman neler yapabileceğini herkesin çok iyi bildiğini, mevcut tablo içinde ise sektörümüzün sadece maddi kayıplar yaşamadığını pazarı da kaybeder bir hale geldiğini ifade etti.

The Show Must Go On

Despite everything, Besay is once again bringing its latest designs to the fairground. Ahead of the new season, Besay’s customers will have the opportunity to see the latest designs from the experienced brand at the fairgrounds

For years, Besay, which has been a regular participant at the Istanbul Jewelry Show, always meticulously prepares for the fair, regardless of the conditions or circumstances. Once again, with all its innovations, Besay will be present at the fair stand with its admirers. This time, the Istanbul Jewelry Show will open its doors on a very foggy day. In these days when the price difference of gold has exceeded $5000 as we write these lines, finding the energy and morale to create new designs is not easy. Ömer Kaya, the owner of Besay Jewelry Company, stated that jewelry exports have come to a standstill, and expectations from IJS, which will open its doors accompanied by scissors, are particularly low in terms of exports. Despite all the challenges, he said they will be present at the fairground with their latest models, reaffirming the motto ‘The Show Must Go On.’ Ömer Kaya emphasized that the price difference of gold has created a very disadvantageous situation for exporting companies, and everyone knows very well what the Turkish jewelry industry can achieve when competing on equal terms with international competitors. However, he pointed out that within the current situation, our industry is not only experiencing financial losses but also losing its market.
Exit mobile version